یادگار عصر ساسانی در شمال جمهوری باکو، مجذوب کننده است

ساخت وبلاگ
چکیده : بخش آذری خبرگزاری اسپوتنیک گزارش جالبی از درختی هزار ساله که بر روی “سد بزرگ قفقاز” احداث شده در... با عنوان : یادگار عصر ساسانی در شمال جمهوری باکو، مجذوب کننده است بخوانید :

بخش آذری خبرگزاری اسپوتنیک گزارش جالبی از درختی هزار ساله که بر روی “سد بزرگ قفقاز” احداث شده در زمان خسرو انوشیروان، پادشاه ساسانی, ایران زمین روییده است، منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، درخت هزار ساله ” داغداغان” چند قرن پس از احداث ” سد بزرگ قفقاز” ، بر روی این سد روییده و در این هزار سال چنان تنومند و باعظمت شده است که مشاهده آن ، هرانسانی را مجذوب, خود می کند.

” سد بزرگ قفقاز ” در قرن ششم به دستور پادشاه ساسانی, ایران زمین، خسرو انوشیروان ، مشهور به انوشیروان عادل در منطقه ای از جمهوری, باکوی کنونی که هم اکنون روستای ” کاتخ” نام دارد، احداث شده است. این روستا از توابع شهرستان “بالاکن” در انتهای شمال,ی این کشور قرار دارد.

درخت اعجازآمیز “داغداغان”،نه تنها محل رجوع ساکنان محلی است، بلکه همه ساله افراد زیادی از مناطق مختلف را برای دیدن خود به روستای “کاتخ ” ناحیه “بالاکن” جمهوری, باکو می کشاند. بسیاری از ساکنان محلی، به قدرت معجزه گر این درخت باور دارند. گرچه چنین باورهایی از نظر اسلام باطل است، اما ساکنان از این اثر کهنسال طبیعت یاری می خواهند.

درخت شکوهمند “داغداغان” در نزدیکی منزل یکی از ساکنان روستای “کاتخ” به نام “نورموهوما هِلاواسوف” سر به فلک ساییده است.

“نورموهوما هِلاواسوف” به گردشگران خارجی درباره تاریخ این درخت گزارش می دهد و می گوید : ” اگر این درخت زبان برای سخن گفتن داشت، قطعا مطالب زیادی به ما می آموخت. او شاهد خیلی وقایع بوده است. این درخت اعجازآمیز خیلی نیرومند است. همچنانکه ریشه هایش در اعماق زمین قرار دارد، تاریخچه اش نیز ریشه در عصر “ ساسانی,ان” دارد. این درخت چند قرن پس از احداث ” سد بزرگ قفقاز” به دستور “خسرو انوشیروان” در قرن ششم بر روی این سد روییده است. این، بزرگترین درخت “داغداغان” در دنیاست. درخت “داغداغان” در دل کوه ها و صخره ها می روید. در روستای ما ، درخت “داغداغان” دیگری بر روی کوه، صخره را بطور اعجاب آوری شکافته و روییده است. شاید به خاطر همین ویژگی ، این نوع درخت ، “داغداغان” یعنی “شکافنده کوه ” نامیده شده است. »

انسان ها ، درخت “داغداغان” را مقدس می شمارند و در معجزه گر بودنش تردیدی ندارند. می گویند اگر کودکی فلج از زیر این درخت عبور داده شود، به زودی سلامتش را بازخواهد یافت. ساکنان محلی، افسانه های جالبی درباره این درخت اعجازگر سینه به سینه نقل می کنند و معتقدند این درخت نه تنها به همسایگانش کمک می کند، بلکه سارقان و دزدان را به دام می اندازد. اما، زندگی ماشینی آسایش را از این درخت هزار ساله نیز ربوده است. “نورموهوما هِلاواسوف” می گوید بارها گفته ام کسی در زیر این درخت خودرو پاک نکند. اما، هیچ کس گوش نمی کند. یک بار چنان تنه اش را زخمی کرده بودند که تا یک هفته از جای همان زخم اشک می ریخت. آخر، این هم جاندار است. یک بار ٨۰۰ دلار به من دادند که این درخت را قطع کنم. اما من این کار را نکردم و گفتم ” معجزه خداوند را نمی توان بُرید”. ما اجازه نداریم به این درخت دست اندازی کنیم.»

به نقل وبسایت : آذری ها

مطلب قبلی ناسیونالیسم (ملی گرایی) ایرانی : تبارگرا یا دموکراتیک

شمشاد امیری خراسانی

ما میتوانیم با بررسی پیشینه باشکوهمان و همچنین بررسی اشتباهات پیشینیان ،برای پیشرفت کشورمان قدم برداریم. همانا که تاریخ گذشتگان ما می تواند چراغی باشد برای ما، که هرگز راهمان را گم نکنیم کشوری که هویت خود را فراموش کند جفای بزرگی در حق آیندگان و خویش کرده. کشور بی هویت یعنی محکوم بودن به تباهی چرا در حالی که دارای اصیل ترین هویت ها هستیم آنها را کنار بگذاریم؟

...
نویسنده : مهران شهریاری بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت: 22:20

نظر سنجی

چه عناوینی را دوست دارید؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :